21st Century Logo
21st Century Community Learning Centers
Summer Symposium
July 17-18, 2019
Washington, DC

Agenda

DISCLAIMER

Note: All agenda times and topics are tentative and subject to change. Meeting date(s) are firm.

Copies of presentations and videos from the 2019 Summer Symposium sessions are now available on the You for Youth Portal! To access them, go to https://y4y.ed.gov/resources/conferences/summer-symposium-2019.

Monday, July 15
6:00 p.m. – 8:00 p.m.

SEA Meeting Attendee Early Check-in/Registration

6:00 p.m. — 8:00 p.m.
International Terrace
SEA Meeting Attendee Early Check-in/Registration

Tuesday, July 16
8:30 a.m. – 5:00 p.m.

Day 1 - Pre-Symposium Events

8:15 a.m. — 5:00 p.m.
Cabinet
SVP Activities
1:00 p.m. — 5:00 p.m.
International Terrace
Symposium Check-in and Onsite Registration Open

SEA Coordinators Meeting
(Designated SEA Coordinators and Staff Only)

7:00 a.m. — 8:15 a.m.
International Terrace
SEA Meeting Registration
7:00 a.m. — 8:15 a.m.
 
Breakfast (on your own)
8:15 a.m. — 8:30 a.m.
International Ballroom East
Welcome and Introductions
Ms. Miriam Lund, Group Lead, 21st CCLC Program, Office of Formula Grants – Office for School Support and Accountability, U.S. Department of Education
8:30 a.m. — 9:20 a.m.
International Ballroom East
Identifying and Addressing Student Needs: Meeting Student Needs With Evidence
Ms. Victoria Hammer, Research Analyst, Policy and Program Studies Service, Office of Planning, Evaluation, and Policy Development; U.S. Department of Education
Ms. Nikki Churchwell, Management and Program Analyst, Office of Finance and Operations, U.S. Department of Education
Ms. Elizabeth (Liz) Eisner, Associate Commissioner, National Center for Education Evaluation and Regional Assistance, U.S. Department of Education
9:20 a.m. — 10:05 a.m.
International Ballroom East
From Program Assessment to Congressional Reporting: The SEA’s Roles in Evaluation
Dr. Robert Stonehill, Managing Director, Education, American Institutes for Research
Mr. Jeff Buehler, Monitoring Lead, Global Evaluation & Applied Research Solutions (GEARS), Inc.
Mr. Paul Coleman, Co-Founder, Coleman & Morgan Consulting

Ms. Julie Coplin, Education Program Specialist, Office of Formula Grants, Office for School Support and Accountability, U.S. Department of Education
10:05 a.m. — 10:20 a.m.
 
Break
10:20 a.m. — 11:50 a.m.
International Ballroom East
Measuring Program Performance and Promoting the Principles of Effectiveness
Mr. Jeff Buehler, Monitoring Lead, GEARS, Inc.
Mr. Paul Coleman, Co-Founder, Coleman & Morgan Consulting 
11:50 a.m. — 1:20 p.m.
 
Lunch (on your own)
1:20 p.m. — 1:50 p.m.
International Ballroom East
Basic Information About Federal Disability Laws
Ms. Laura Duos, Program Attorney, Office of the General Counsel, U.S. Department of Education
Ms. Cathy Grimes-Miller, Program Attorney, Office of the General Counsel, U.S. Department of Education
Ms. Anne E. K. Hoogstraten, Supervisory Attorney, Office for Civil Rights, U.S. Department of Education
Ms. Rhonda Weiss, Program Attorney, Office of the General Counsel, U.S. Department of Education
1:50 p.m. — 2:50 p.m.
International Ballroom East
Office of the General Counsel
Ms. Cathy Grimes-Miller, Program Attorney, Office of the General Counsel, U.S. Department of Education
2:50 p.m. — 3:05 p.m.
 
Break
3:05 p.m. — 5:00 p.m.
International Ballroom East
SEA Coordinators Guided Peer-to-Peer Networking
Mr. Jeff Buehler, Monitoring Lead, GEARS, Inc.
Mr. Paul Coleman, Co-Founder, Coleman & Morgan Consulting
5:30 p.m. — 7:00 p.m.
International Terrace
SEA Networking Reception
Sponsored by the C.S. Mott Foundation

Wednesday, July 17
8:30 a.m. – 5:00 p.m.

Day 2 - 21st CCLC Summer Symposium

7:00 a.m. — 5:00 p.m.
International Terrace
Registration Open
7:00 a.m. — 8:00 a.m.
Breakfast (on your own)
8:00 a.m. — 5:00 p.m.
Cabinet
SVP Activities
8:00 a.m. — 8:15 a.m.
International Ballroom Center/West
Welcome and Introductions
Ms. Miriam Lund, Group Lead, 21st Century Community Learning Centers (21st CCLC) Program, Office of Formula Grants – Office for School Support and Accountability, U.S. Department of Education
8:15 a.m. — 9:00 a.m.
International Ballroom Center/West
Department Updates and Opportunities
Ms. Ruth Ryder, Deputy Assistant Secretary, Office of Elementary and Secondary Education, U.S. Department of Education
9:00 a.m. — 9:45 a.m.
International Ballroom Center/West
21 APR
Mr. Deaglan Daugherty, 21 APR Project Director, The Tactile Group
Dr. Debora Ortloff, 21 APR Lead Researcher, Juniper Education Consulting
9:45 a.m. — 10:00 a.m.
 
Break
10:00 a.m. — 11:15 a.m.
International Ballroom Center/West
STEM IAA: Opportunities in Out-of-School Time and Testimonials From the Field

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)
Ms. Bronwen Rice,
National Coordinator, Bay Watershed Education and Training (B-WET)

National Park Service (NPS)
Ms. Linda Rosenblum,
Education Program Manager, Service-wide Teacher Ranger, Teacher Coordinator, NPS
Ms. Sara Espinoza, Vice President-Programs, National Environmental Education Foundation (NEEF)
Mr. Robert Sendrey, Program Director, Environmental Education, NEEF

Institute of Museum and Library Services (IMLS)
Ms. Paula Gangopadhyay,
Deputy Director, Office of Museum Services
Ms. Helen J. Wechsler, Supervisory Grants Management Specialist, Office of Museum Services


National Aeronautics and Space Administration (NASA)
Mr. Robert LaSalvia,
 Division Chief, Office of Education
Ms. Maria Arredondo, Educational Programs Specialist
11:15 a.m. — 12:00 p.m.
International Terrace
SVP Gallery Walk and Sitar Arts Center 21st CCLC Student Art Display; Non-Regulatory Guidance Topic Suggestions
12:00 p.m. — 1:30 p.m.
International Ballroom Center/West
Plenary Session and Working Lunch
How Do We Build the Next STEM Generation? Voices from Today’s STEM Professionals

21st CCLC Student Performances
The Candy Man (Willy Wonka and The Chocolate Factory), Star Arts Center
The Dance Institute of Washington


National Aeronautics and Space Administration (NASA)
Mr. Robert LaSalvia,
Division Chief, Office of Education
Ms. Maria Arredondo, Educational Programs Specialist
Ms. Nikesha Davis, Attitude Control Analyst
Mr. Lancert Foster, Aerospace Engineer
Ms. Ivette Rivera Aponte, Project Engineer
1:30 p.m. — 2:00 p.m.
International Terrace
SVP Gallery Walk and Sitar Arts Center 21st CCLC Student Art Display
2:00 p.m. — 3:15 p.m.
Jefferson West
Breakout Session A (SEAs):
21st CCLC Applications: Reaching Underserved Communities and Meeting State Priorities

Mr. Jeff Buehler, Monitoring Lead, GEARS, Inc.
Ms. Jennifer Morgan, Co-Founder, Coleman & Morgan Consulting
2:00 p.m. — 3:15 p.m.
International Ballroom Center/West
Breakout Session B (LEAs):
Out-of-School Time Resources: Panel Discussion and Gallery Walk


Afterschool Alliance
Ms. Jen Rinehart,
Vice President of Research and Policy
Ms. Jillian Luchner, Policy Manager

Association of Science-Technology Centers (ASTC)
Ms. Lesley Markham,
Senior Manager of Impact Initiatives
Ms. Wendy Hancock, Senior Manager of Events and Programs

Charles Stewart Mott Foundation
Terri Ferinde, 
Coordinator, 50 State Afterschool Network
Ms. Sheronda Fleming, Director, North Carolina Center for Afterschool Programs
Mr. Paul Morin, Statewide Coordinator, Alabama Afterschool Community Network

Foundations, Inc.
Ms. Jennifer Conner,
Director, Foundations, Inc. Center for Afterschool and Expanded Learning
Ms. Hershawna Turner, Education Specialst
Mr. Dave McConnell, Education Specialist

IMLS
Ms. Helen Weschler,
Supervisory Grants Management Specialist
Ms. Reagan Moore, Museum Program Officer

National AfterSchool Association
Gina Warner, President and CEO

National Center on Afterschool and Summer Enrichment (NCASE)
Ms. Katari Coleman, Project Director
Ms. Heidi Rosenberg, Director of Research
Mr. Tony Streit, Principal Investigator

NASA
Ms. Maria Arredondo, Educational Programs Specialist
Ms. Lori Scott, Project Implementation Lead, Peerless Technologies
Ms. Rachel Power, Technical Lead, Paragon TEC, Inc.

National Summer Learning Association
Ms. Leslie Gabay-Swanston,
Director of Program and Systems Building
Ms. Latisha Coates, Program and Systems Quality Assistant

NOAA
Ms. Bronwen Rice,
B-WET National Coordinator

NPS and NEEF
Ms. Linda Rosenblum,
Education Program Manager, Service-wide Teacher Ranger, Teacher Coordinator, NPS
Ms. Sara Espinoza, Vice President-Programs, NEEF
Mr. Robert Sendrey, Program Director, Environmental Education, NEEF

You for Youth (Y4Y)
Ms. Kathleen Bethke,
Lead Instructional Designer
Ms. Chelsea Heffernan, Project Specialist
2:00 p.m. — 3:15 p.m.
International Ballroom East
Breakout Session C (CBOs / FBOs):
You for Youth – 21st CCLC Technical Assistance from the Department of Education
Mr. Sean Grobe, Project Director, Y4Y
Dr. Sherri Lauver, Deputy Project Director and Lead Content Specialist, Y4Y
3:15 p.m. — 3:30 p.m.
 
Break
3:30 p.m. — 5:00 p.m.
Jefferson West
Breakout Session A (SEAs):
21st CCLC Application Essentials and Competition Strategies

Mr. Jeff Buehler, Monitoring Lead, GEARS, Inc.
Ms. Jennifer Morgan, Co-Founder, Coleman & Morgan Consulting
3:30 p.m. — 5:00 p.m.
International Ballroom East
Breakout Session B (LEAs):
You for Youth – 21st CCLC Technical Assistance from the Department of Education
Mr. Sean Grobe, Project Director, Y4Y
Dr. Sherri Lauver, Deputy Project Director and Lead Content Specialist, Y4Y
3:30 p.m. — 5:00 p.m.
International Ballroom Center/West
Breakout Session C (CBOs / FBOs):
Out-of-School Time Resources: Panel Discussion and Gallery Walk


Afterschool Alliance
Ms. Jen Rinehart,
 Vice President of Research and Policy
Ms. Jillian Luchner, Policy Manager

Association of Science-Technology Centers (ASTC)
Ms. Lesley Markham,
 Senior Manager of Impact Initiatives
Ms. Wendy Hancock, Senior Manager of Events and Programs

Charles Stewart Mott Foundation

Terri Ferinde, Coordinator, 50 State Afterschool Network
Ms. Sheronda Fleming, Director, North Carolina Center for Afterschool Programs
Mr. Paul Morin, Statewide Coordinator, Alabama Afterschool Community Network


Foundations, Inc.
Ms. Jennifer Conner,
 Director, Foundations, Inc. Center for Afterschool and Expanded Learning
Ms. Hershawna Turner, Education Specialist
Mr. Dave McConnell, Education Specialist

IMLS
Ms. Helen Weschler,
 Supervisory Grants Management Specialist
Ms. Reagan Moore, Museum Program Officer

National AfterSchool Association
Gina Warner, President and CEO

National Center on Afterschool and Summer Enrichment (NCASE)
Ms. Katari Coleman, Project Director
Ms. Heidi Rosenberg, Director of Research
Mr. Tony Streit, Principal Investigator

NASA

Ms. Maria Arredondo, Educational Programs Specialist
Ms. Lori Scott, Project Implementation Lead, Peerless Technologies
Ms. Rachel Power, Technical Lead, Paragon TEC, Inc.


National Summer Learning Association
Ms. Leslie Gabay-Swanston,
 Director of Program and Systems Building
Ms. Latisha Coates, Program and Systems Quality Assistant

NOAA
Ms. Bronwen Rice,
 B-WET National Coordinator

NPS and NEEF
Ms. Linda Rosenblum,
 Education Program Manager, Service-wide Teacher Ranger, Teacher Coordinator, NPS
Ms. Sara Espinoza, Vice President-Programs, NEEF
Mr. Robert Sendrey, Program Director, Environmental Education, NEEF

You for Youth (Y4Y)
Ms. Kathleen Bethke,
 Lead Instructional Designer
Ms. Chelsea Heffernan, Project Specialist
5:30 p.m. — 7:00 p.m.
International Terrace
Networking Session/Reception/Student Entertainment
Sponsored by the C.S. Mott Foundation

21st CCLC Student Performance
Blacks in Wax, Southeast Tennis and Learning Center
The Saints Band, Sitar Arts Center

Thursday, July 18
8:30 a.m. – 5:00 p.m.

Day 3 - 21st CCLC Summer Symposium

7:00 a.m. — 3:45 p.m.
International Terrace
Registration Open
7:00 a.m. — 8:00 a.m.
Breakfast (on your own)
8:00 a.m. — 5:00 p.m.
Cabinet
SVP Activities
8:00 a.m. — 9:00 a.m.
International Ballroom Center/West
Leading 2020 and Beyond: Advancing 21st CCLC
Ms. Jodi Grant, Executive Director, Afterschool Alliance
Ms. Gwynn Hughes, Senior Program Officer, Charles Stewart Mott Foundation
Ms. Rhonda Lauer, President and CEO, Foundations, Inc.
Ms. Gina Warner, President and CEO, National AfterSchool Association
9:00 a.m. — 10:00 a.m.
International Ballroom Center/West
Creating Out-of-School Time Environments Where Social-Emotional Learning Comes Into Play!
Ms. Michelle Owens, National Advisor, Alliance for a Healthier Generation
10:00 a.m. — 10:15 a.m.
 
Break
10:15 a.m. — 11:15 a.m.
International Ballroom Center/West
Institute of Education Sciences: Out-of-School Time Study
Ms. Elizabeth Warner, Economist, Evaluation Division, National Center for Education Evaluation and Regional Assistance, Institute of Education Sciences, U.S. Department of Education
11:15 a.m. — 12:15 p.m.
International Ballroom Center/West
Responding to the Opioid Crisis and Other Substance Misuse:  Supporting Children, Youth, and Families
Ms. Elyse Robertson, Education Program Specialist, Office of Elementary and Secondary Education, Office of Safe and Supportive Schools, U.S. Department of Education
Dr. Ahlishia J. Shipley, National Program Leader for Family and Community Health, Division of Family and Consumer Sciences, National Institute of Food and Agriculture, U.S. Department of Agriculture
12:15 p.m. — 1:45 p.m.
 
Lunch (on your own)
1:15 p.m. — 1:45 p.m.
International Terrace
SVP Gallery Walk, Student Entertainment and Sitar Arts Center 21st CCLC Student Art Display
1:45 p.m. — 3:00 p.m.
International Ballroom Center/West
School Safety in Afterschool: Cyberbullying
Ms. Madeline Sullivan, Management & Program Analyst, Office of Safe and Healthy Students, U.S. Department of Education
3:00 p.m. — 3:15 p.m.
 
Break
3:15 p.m. — 5:00 p.m.
International Ballroom Center/West
Closing Plenary Session
The Role of Afterschool Programs in Building Social Capital for Families

Mr. Gerard Robinson, Executive Director, Center for Advancing Opportunity

 

 

footer splash of paint